понедељак, 6. март 2017.

Arrival (Denis Villeneuve, 2016)

Želeo sam da mi se ovaj film svidi. Ipak, bez obzira na to, tražio  sam razloge zbog kojih mi se ovaj film ne bi svideo. Nažalost, uspeo sam da ih nađem.
Ono što mi se na prvom mestu ne sviđa je to što su vazemaljci prikazani kao inteligentnija bića, ali ipak problemene oko komunikacije rešavaju inferiornija bića, to jest ljudi. Zar nije logično da se vanzemaljci pripreme i prilagode za komunikaciju sa ljudima kad već dolaze na Zemlju. Ipak, da je to slučaj, filma ne bi ni bilo.
 Naredna zamerka se odnosi na menjanje ponašanja uslovljeno nelinearnošću vremena (ovo menjanje bi moraolo da se desi, ali ipak nije). Mislim da ljudi ne mogu da funkcionišu na ovaj način. Ako je glavna junakinja poprimila nešto od vanzemaljske inteligencije, pa tako vreme u njenom mogu prestaje da funkcioniše linearno, morala bi da promeni i ponašanje, ali ovo se ne dešava. Ona do kraja filma ostaju žena na prvom mestu, samo malo depresivnija nego što je bila. Po ovome je film vrlo konzervativan, jer iako je sada delom vanzemaljac, ona na prvo mesto stavlja ljubav i porodicu. Ovakva romantičarska predstava života je, verujem, uzrok uspešnosti ovog filma.
 Kao primer, suptoran ovom, mogu navesti Close Encounters of the Thrid Kind iz 1977. (gde Ričard Drajfus iako nije dobio ništas vanzemaljsko, postaje toliko opterećen komunikacijom sa vanzemaljcima da u potpunosti ignoriše svoju porodicu i napušta ih, načelno, zarad produbljivanja odnosa sa vanzemaljcima – iako sam ovaj Spilbergov film pogledao pre više od pet godina, ovo mi je ostalo u sećanju).
Ipak film je lepo snimljen, dosta je mračan, boje su hladne, što doprinosi osećanju nelagodnosti i depresije, što je u skladu sa pričom filma. Stoga neću biti toliko oštar






Pa se usuđujem da ocenim ovaj film
7/10



Нема коментара:

Постави коментар