четвртак, 30. новембар 2017.

Ubistvo na svirep i podmukao nacin i iz niskih pobuda (Živorad 'Žika' Mitrovic, 1969)

Ovo je prvi film Žike Mitrovića koji sam pogledao kao odrasla osoba. Iako nisam naročito impresioniran, ovaj film zaslužuje pažnju. Pre svega zbog interesantnog kadriranja  i  činjenice da se film dotiče marginalnih tema u jugoslovenskom društvu (ubistvo, homoseksualizam...).
Ovo ostvarenje je ipak daleko od filmova Crnog talasa, ali se nikako ne bi se moglo reći da je potpuno bezvredan. Tako da ću sasvim sigurno pogledati još neke filmove Žike Mitrovića...






Usuđujem se da ocenim ovaj film sa

7/10
P.S.: U par kadrova filma vidi se poster predstave Kosa, pa čak i delovi same predstave iz Ateljea 212.

The Simpsons Petnaesta sezona (2003 – 2004)

Ovo sezonu sam gledao u obliku bluray ripa (jedna epizoda – oko 700 mb), ali ni to nije pomoglo da naročito u njoj uživam. Par dobrih epizoda nisu bile dovoljne da popravi utisak o čitavoj sezona koja je poprilično loša.





Pomenuću neke reference
S15E11 20’10’’ Amadeus (1984)
S15E11 21’American Grafitti (1973)
S15E15 3’29’’ Rosmery’s baby (1969)
S15E19 12’30’’ Spiderman 2 (2004)
S15E21 2’16’’ North by northwest (1958)

S15E13 12’ What Ever Happened to Baby Jane (1962)



S15E15 2’18’’ Star Wars Atack of the Clones (2002)

S15E16 8’39’’ Braveheart (1995)


S15E19 12’30’’ Spiderman 2 (2004)

S15E21 2’16’’ North by northwest (1958)

Usuđujem se da je ocenim 
5/10






понедељак, 27. новембар 2017.

Najtopliji dan u godini (Dušan Lazarević, 1991)

Na prvom mestu sam ovaj film pogledao, jer je ovo film o sniman u Beogradu. Duboko sam razočaran ovim filmom, jer sam verovatno očekivao prviše. Pedeset minutni film mi deluje više kao studentska vežba autora ne naročito snažne stvaralačke enerigije. Početak je obećavao i nadao sam se nečemu nalik Džarmuševom Permanent Vacation-u (1980) u najgorem slučaju.
Ipak kako je film odmicao, sve više je ličio na neuspešni žanrovski film.





Usuđujem se da ga ocenim
5/10



недеља, 26. новембар 2017.

20th Century Women (Mike Mills, 2016)

Ovo je moj prvi susret sa radom Majka Milsa. Njegov film Beginners mi odavno stoji u glavi kao film koji treba pogledati, ipak to nikad nisam učinio.
Njegov poslednji film je u meni izazvao prlično mlaka osećanja, iako mu ne mogu mnogo toga zameriti. Film deluje izuzetno kompleksno, ali u isto vreme nekako šablonski (kao da ima unapred definisanu ciljnu grupu kojoj želi da se svidi).
Film me je podsetio na film Wiener-Dog (2016) koji sam pogledao na prošlom FAF-u. Iz ove perspektive Soloncov (Todd Solondz) film mi deluje kao manje pretenciozno, krotkije i suštinskije ostvarenje.
Mada je vrlo moguće da se varam.
20th Century Women vizelno nije naročito poseban, vrlo retko je duhovit, ali me ipak nije mnogo razočarao, možda i nekad pogledam Beginners.








Usuđujem se da ocenim ovaj film
7/10
P.S.: Obilato korišćenje muzike Talking Heads-a me je podsetio koliko sam voleo ovaj bend (bez obzira na suštinsko ne razumevanje njihove muzike)


четвртак, 23. новембар 2017.

The Book of John Season 1 (Red Bull, 2016)

Pogledao sam prvu sezonu ovog snobord serijala. Kamerira je izuzetna, narativ je dovoljno dobar da iznese epizode koje obično traju oko 10 minuta.
Trenutno pratim i drugu sezonu koja je vizuelno podjenako stimulativna, ali me strašno glas naratora.




YUGO, kratka autobiografija (Mina Đukić, circa 2008)

Pogledao sam kratkometražno ostvarenje Mine Đukić, čiji mi se film Neposlušni umereno svideo.
Dosta rešenja (npr. narator) iz ovog filma korišćena su i filmu Neposlušni, ali moram reći da je Yugo značajno slabije ostvarenje.

Bez želje da dalje elaboriram razloge zbog kojih mi se ovaj film nije svideo.







Usuđujem se da ga ocenim
5/10




среда, 22. новембар 2017.

Nathan for You Četvrta sezona (Nathan Fielder, Michael Koman, 2013– )

Ovo je uz The Peep Show najbolji noviji komičarski serijal na koji sam pogledao u skoriji vreme.
Epizoda The Anecdote i sve oko nje (talk šou gostovanje) je neverovatno upešan spoj ’’dokumentarnog’’ i ’’igranog’’ i predsatlja možda najuspešniju epizodu čitavog serijala.
Nathan for you je zaista nešto posebno na televiziji.







Usuđujem se da ocenim četvrtu sezonu sa

10/10

The Handmaid's Tale (Bruce Miller, 2017 - )

Sećam se da sam nakon odgledanih prvih par epizoda serije Mr. Robot. ovu seriju okerakterisao kao kvazi levičarsku seriju koju nema svrhe gledati.
Slično sam doživeo i ovaj serijal, sa tom razlikom što sam ovu seriju nazvao kvazi – feminističkom tek nakon odgledane čitave prve sezone (10 epizoda).
Ono što mi najviše smeta je izuzetna idealizacija savremenog društva (kao da poredak koji je prethodio ovom distopijskom svetu nije reprodukovao nejednakosti). Društveni poredak koji vlada u budućnosti suprotstavljen je savremenom realnom društvenom poretku (koji vlada na zapadu – u ’’slobodnom svetu’’).
Čovek će pomisliti da je ovo serija pisana za pametne žene koje se bore za jednakost. Ipak čak i jake emancipovane žene poput glavne junakinje i njene drugarice (koje je duplo marginalizovana – lezbejka je i Afro Amerikanka), su na vrlo stereotipan način prikazane žene (npr. glavna junakinja balavi nad glupim ženskim magazinom...).
Poslednja scena u kojoj glavna junakinja prkosi nadređenima i pover valk snimljen u slo mošunu bi trebalo da bude klica ponovnog uspstavljanja normalnog poretka u kojem vlada jednakost je u meni proizve želju da nikada ne pogledam ni jednu epizodu ove serije.




Usuđujem se da ocenim ovu seriju sa
4/10

петак, 17. новембар 2017.

Super 8 (J.J. Abrams, 2011)

Nakon pogledane druge sezone Stranger Things, probudila mi se želja da pogledam filmove koje su ili snimljeni osamdesetih ili čiji su narativi smešteni u osamdesete.
Odlučio sam da pogledam Super 8, ali sam prestao da aktvino pratim ovaj film, već nakon četrdesetog minuta. Ne postoji mnogo stvari koje bih mogao da zamerim ovom filmu, ali mi ipak nije bio dovoljno zabavan da ga odgledam do kraja. Zaista, čini mi se da je ovo sasvim pristojan film, ali za njega, u ovom periodu mog života, nema mesta.

Budući da mu nisam posvetio dovoljno pažnje ne usuđujem se da ga ocenim.


среда, 15. новембар 2017.

Benny's Video (Michael Haneke, 1992)

Do sada sam od ovog reditelj pogledao (navodim hronološki) The White Ribbon (2009) koji uopšte nisam razumeo, The Piano Teacher (2001) koji mi se svideo, Cache (Hidden, 2005) koji me je oduševio i Amour (2012) prema kojem sam bio ravnodušan. Ovaj film sam pogledao iz dva navrata i nisam naročito uživao u njemu.
Film posmatram kao vrlo slobodnu adaptaciju Kamijevog Stranca. Emotivna identifikacija izostaje, a sam film mi nije dovoljno vizuelno stimulativan.
Pa se tako






Usuđujem da ga ocenim

7/10

понедељак, 6. новембар 2017.

Outrage (Takeshi Kitano, 2010)

Do sad sam pogledao tri filma ovog reditelja. Zatoiči (2003) sam pogledao vrlo davno, još 2005, 2006, sećam se da nisam bio naročito oduševljen. Kids Return (1996) sam pogledao pre par godina, sećam se da mi je na momente bio dosadan, ali sam ipak uspostavio izvestan stepen emocionalne konekcije sa ovim filmom.
Ipak, njegov film Outrage (2010) mi se nije ni najmanje dopao, priča mi nije interesantna, a ni njegova vizuelne egkzekucija me nije impresionirala. Nakon nekih osamdesetak minuta, počeo sam da ga premotavam...
Uprkos ovome, trudiću se da pogledam neke od njegovih filmova.
Što se, pak, ovog filma tiče








Usuđujem se da ga ocenim 
6/10


P.S.: Prvi deo ove trilogije sam počeo da gledam sa namerom da pogledam sva tri filma (treći deo je nedavno prikazivan), ali me je prvi film naveo da od toga odustanem.


недеља, 5. новембар 2017.

Teorija književnosti Sasvim kratak uvod (Džonatan Keler, Službeni glasnik, 2009)

Teorija književnosti: Sasvim kratak uvod (Džonatan Keler, Službeni glasnik, 2009)
Napisano 01.11.2017.
Ovo je vrlo razumljivo napisan uvod u teoriju. Knjigu od oko 150 strana , pročitao sam za nešto više od desetak dana što dovoljno govori o njenoj čitljivosti.
Osam glavnih poglavlja podeljeno je na osamdesetak potpoglavlja, što znači da su misli kratke i jasne (verovatno i uprošćene – ali kao što naslov knjige kaže – ovo je sasvim kratak uvod).
Lično, ovu knjigu posmatram kao udžbenik kojem se treba iznova vraćati.

Struktura knjige i njena razumljivost umnogome podseća na Lotmanov Dijalog sa ekranom (knjiga koja mi se vrlo svidela).






четвртак, 2. новембар 2017.

Ray Donovan Peta sezona (Ann Biderman, 2017)

Pogledao sam ovu sezonu i moram priznati da je zadovljavajuće zabavna. Pročitao sam sopstvene utiske o četvrtoj sezonu, pa mi se čini da mi se ova sezona više dopala od prethodne. Ovo je serijal koji je imao potencijala, ali je bilo bolje da je od početka planirano da snime samo tri , četiri ili pet sezon i na taj način bi zaokružili priču. Ovako čini mi se da će je previše razvlače, čini mi se da je već sa pet sezona potencijal ove serije ekploatisan do krajnih granica.
Ipak, kao što sam već rekao, sezona je zadovoljavajuća, pa



Se usuđujem da je ocenim

7/10

среда, 1. новембар 2017.

Stranger Things Druga sezona (Matt Duffer, Ross Duffer, 2017)

Pogledao sam drugu sezonu ovog serijala u periodu od četiri, pet dana. U načelu me je zabavila, iako bih joj zamerio neke diskontinuitete u montaži i propuste u scenariju. Ipak, ovih devet epizoda kvalitetom se nadovezuju na prvu sezonu i novi likovi su uspešno uvedeni u univerzum.
Nastaviću da je pratim.





Usuđujem se da ocenim ovu sezonu

8/10