четвртак, 10. март 2016.

Postmodernistički manifest (Deadpool 2016, Tim Miller)



Film Deadpool knjiški je primer postmodernog filma.
Na prvom mestu imamo samorefleksivnost koja je očigledna već u prvim kadrovima filma. Junak ovog filma nas kroz čitav film podseća da je ono što gledamo zaista film (ukoliko smo poneti pričom slučajno zaboravili), čak i okreće glavu, gleda direktno u kameru obraćajući se gledaocima (nalik na obraćanje Ane Karine u Godarovom filmu  Pierrot le Fou). 
Interetekstuelni karaker ovog filma je nemoguće neuočiti. Tokom filma se nemorno nižu popkulturne reference. Najupadljivija referenca je ona na muzički dvojac Wham!. 
Na ovu referencu se može gledati i kao na lajtmotiv čitavog filma, jer se više puta ponavlja , a i na samom kraju filma može se čuti pesma već pomenutog muzičkog sastava.
Još jedna odlika ovog filma je mešanje žanrovskih konvencija. Iako bi trebalo da je ovaj film na prvom mestu akcioni film o superherojima, on je definitivno više komedija nego bilo šta drugo. Junak ovog filma je kilometrima udaljen od bilo kojeg već viđenog u drugim ekranizacijama superherojskih stripova (u skladu sa svojom samorefleksivnošću, glavni junak i sam to izjavljuje u jednoj sceni snimljenoj u slomoušunu). 
Imamo i nelinarnu naraciju koja je još jedna od osnovnih karakteristika postmodernog  načina stvaranja filmova. Ovakav način naracije je u skladu sa tonom filma i uspešno funkcioniše. Film čak podleže fastforvordu u određnom delu, koji ima komične   posledice.

Upkos silnoj citatnosti i uživanju u njegovoj intertekstualnosti, nameće se zaključak da je ovo jedan prilično prazan i jednostavan film, ali sa izuetno dobro napisanim dijalozima, a posobno monolozima koji nam sve vreme drže pažnju. Ipak ako se odupremo koleotečini referenci, ostaje nam osrednji film sa vrlo jednostavnim zapletom i još jednostavnijim razrešenjem istog. Ipak, moram priznati da me je film zabavio, kao i Kickass pre nekoliko godina.

Usuđujem da ocenim ovaj film
8/10


P.S.: Film sam gledao u bioskopu Kruševac, koji je sklopio ugovor sa portabilnim bioskopom. Osećam da je nužno da kritikujem kvalitet same filmske projekcije, koji je bio vrlo nizak. Projektor je nedovoljno svetlosno jak, pa se često gube detalji u kadru (posebno kada je sniman u polutami).  


Нема коментара:

Постави коментар